Regionální kolo letošního ročníku soutěže středních škol se zaměřením na IT technologie IT Junior Open 2012 se konalo 12. 4. 2012 na půdě pořádající školy VOŠ a SPŠ Šumperk. Přestože jsme o této mezinárodní týmové soutěži slyšeli poprvé, rozhodli jsme se vyslat dvoučlenný tým s cílem získat zkušenosti, zjistit náročnost soutěže a především porovnat své znalosti a schopnosti s žáky podobně zaměřených škol v regionu. Tým průmyslovky vytvořili žáci 3.C: Jakub Michna a Tomáš Trenz.

Na místě jsme zjistili, že soutěžní úkoly jsou opravdu náročné a rovněž nás zaskočila skutečnost, že tým nepracoval na žádném z úkolů společně, jak jsme to pochopili z anotace soutěže, ale že každý člen plní všechna zadání naprosto samostatně, přičemž dosažené body obou členů se nakonec sečtou. Protože se jedná o soutěž mezinárodní, byly veškeré texty testu a zadání úkolů v anglickém jazyce! Tematicky soutěž prověřovala teoretické a praktické znalosti z hardwaru počítačů, počítačových sítí, operačních systémů a jejich konfigurace.

Soutěžící museli nejprve absolvovat teoretický test se stovkou otázek, po něm následovalo tkz. poznávání hardware. To spočívalo v tom, že bylo třeba v časovém limitu identifikovat a popsat velké množství počítačových dílů včetně jejich parametrů.

Praktické dovednosti a zkušenosti soutěžících prověřilo šest konkrétních úkolů. Jednalo se o sestavení a oživení počítače, instalaci zvukové karty a její využití, skenování, konfiguraci routeru, propojení a konfiguraci virtuálních počítačů v síti a tvorbu síťových kabelů. Všechny úkoly byly časově limitované. U každého pracoviště byl přítomen rozhodčí a sledoval celý průběh řešení, které posléze spravedlivě obodova

 

su1 su2

su3 su4

su5 su6

 

Po sečtení bodů všech částí soutěže proběhlo vyhlášení výsledků. Přestože se naši zástupci těsně nedostali mezi první tři jednotlivce, díky vyrovnaným výsledkům obsadili jako tým vynikající druhé místo. Protože první dva týmy postupují do celostátního kola, pokračuje tým jedovnické průmyslovky v soutěži.

 

su7 su8 

 

Děkujeme za skvělou reprezentaci školy a hodně štěstí v Praze!

J.P.